ARTYKUŁY


Nasz zespół
Nasz zespół

Artykuł do Biuletynu Banku Spółdzielczego

SKOWRONKI CHLUBĄ BRAŃSKA,
CHLUBĄ PODLASIA

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ,,Skowronki” działający w Zespole Szkół im. Armii Krajowej i pod patronatem Banku Spółdzielczego w Brańsku, jest znany z tego, że każdego roku wyjeżdża na międzynarodowe festiwale folkloru, reprezentując nasze miast, region i kraj na scenach Świata. Jednak tegoroczne artystyczne ,,wyczyny” Skowronków zaskoczyły wszystkich, zarówno zwolenników jak i sceptyków zespołu. W tym roku bagatela, brańskie skowronki przejechały i przeleciały 32 700 kilometrów. Trzeba przyznać - nie lada wyczyn.
Swoją przygodę zaczęliśmy w pierwszych dniach wakacji od 3 lipca do 10 lipca. Pojechaliśmy na Międzynarodowy Festiwal Folkloru ,, Garofita Pietrei Craiului” w Braszów w Rumunii. Braszów przepięknie położone zabytkowe miast w Wysokich Karpatach w Transylwanii. Jest ósmym co do wielkości miastem w Rumunii, posiada zróżnicowany przemysł (rafineria ropy naftowej). Ważny ośrodek naukowy (uniwersytet i politechnika) i turystyczny. W Braszowie znajduje się siedziba rumuńskiego producenta autobusów i samochodów ciężarowych ,,Roman”, oraz rumuńskich zakładów lotniczych Industria Aeronautrică Română. Na szczególną uwagę zasługuje Czarny Kościół - imponujących rozmiarów gotycka fara (89 m długości, 24 m szerokości), będąca najdalej na wschód wysuniętą katedrą Europy. Jej nazwa pochodzi od koloru murów, które smagane przez wieki sadzą z okolicznych pożarów, stały się czarne. W pobliżu Braszowa na niedostępnych karpackich wzgórzach stoją wybudowane w XIV wieku wspaniałe zamki, z pośród których wyróżnia się zamek księcia Wlada III Palownika ,,DRAKULI” znanego z okrucieństwa, despotyzmu i licznych mordów, właściciela Transylwanii. Atmosfera ,,horroru” towarzyszyła nam podczas zwiedzania zamek; pogoda nagle popsuła się, niebo pociemniało, zaczął padać deszcz, a wieże zamku otuliła gęsta mgła.
Na festiwalu oprócz nas była zespoły z Mołdawii, Chorwacji, Serbii, Węgier, Grecji i oczywiście zaprzyjaźniony z nami zespół ,,Poienita” z Rumunii.
Po powrocie do domu mieliśmy kilka tygodni na przygotowanie naszego Festiwalu ,,Podlaskie Spotkania” na którym gościliśmy zespoły ze Słowacji, Rumunii, Tajwanu, Łotwy, Gruzji i Kanady. Duże artystyczne wydarzenie dla naszego miasta , z którego też są dumne inne miejscowości Podlasia, które uczestniczą w organizacji festiwalu.
Absolutnym zaskoczeniem dla wszystkich był wyjazd na ,,Aroud The Word Festiwal” w Al Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po raz pierwszy zespół będzie leciał samolotem. Mamy okazję doświadczyć na własnej skórze legendarne arabskie bogactwo. Organizatorzy festiwalu opłacają bilety lotnicze, zapewniają w ekskluzywnym hotelu zakwaterowanie , egzotyczne wyżywienie i kieszonkowe dla członków zespołu. Przylot do Dubaju i pierwsze zetknięcie z bliskowschodnim azjatyckim klimatem, jest 3 w nocy a temperatura ponad 35 stopni Celsjusza. W płucach brakuje powietrza i a koszulki po wyjściu z klimatyzowanego szokującego ogromem i przepychem lotniska momentalnie są mokre.
Piękna, wiecznie zielona oaza Al Ain , pełna kwiatów i egzotycznej roślinności leży niemalże w centrum drugiego co do wielkości miasta w emiracie Abu Dhabi , o tej samej nazwie, z niezliczoną ilością parków i ogrodów, otoczonego pustynią, a od południa górami /Jabal Hafeet/. To miasto rodzinne Ojca Narodu- Szejka Zayeda. Warto tu zobaczyć naturalną plantację palm daktylowych, nieopodal targ z wielbłądami i innymi zwierzętami, a także gorące źródła tryskające z głębi ziemi, z których słynie Al Ain. Dwa dni wystarczą na zwiedzenie Al Ain, wrażenia pozostaną w pamięci na zawsze. Oprócz czterech koncertów dziennie po 15 minut w klimatyzowanej olbrzymiej galerii Bavadi Mall – Alain City w które możemy zrobić zakupy, dobrze zjeść, ale i można pojeździć kolejką górską, poszusować na stoku narciarskim i pośmigać na łyżwach. Niewątpliwą atrakcją był wypad do miasta
Wieżowców – Dubaju. Temperatura która w dzień przekraczała 50 stopni Celsjusza nie bardzo pozwoliła przechadzać się po tym wspaniałym mieście, ale byliśmy przed najwyższym budynkiem Świata Burda Chalifa, najwspanialszy hotelem Świata Burj Al Arab. Zwiedziliśmy klimatyzowany bazar arabski i olbrzymie akwarium w największej galerii Dubaju ,,The Dubai Mall”, z bogactwami roślin i mieszkańców głębin Zatoki Perskiej i Morza Arabskiego.
Po 10 dniowym pobycie w Emiratach , zespół pojechał na zaproszenie zaprzyjaźnionego zespołu Vatra z Tlmace w Słowacji. Serdeczne przyjęcie i ze strony władz miasta i wszystkich mieszkańców , wspaniałe wycieczki w atrakcyjne miejsca regionu, wizyta w aqua parku nie pozwoliła, ani na chwilę nudy.
,,Wypoczęci”, pełni wrażeń z pierwszym wrześniowym dzwonkiem ruszyliśmy do szkół , na uczelnie i do pracy. Nasza rozłąka z folklorem trwał do 19 października.
Airbusem 330A lecimy do Pekinu , potem do Changdu ( miasta pand ) a docelowo do miejscowości w prowincji Sichuan – Yibin, na VIII CHINA SICHUAN NATIONAL MINORITY ARTS FESTIVAL . O tym wyjeździe można napisać całą książkę. Organizatorzy przyjęli nas bardzo dobrze. Zaskoczeni byliśmy ogromem scen , wspaniałym oświetleniem, nagłośnieniem , żywiołową reakcją publiczności. Tak naprawdę to wszystkim co nas tam spotkało. Niewątpliwie był to wyjazd życia.
Wspaniałe koncerty okraszone turystycznymi wypadami między innymi do gaju bambusowego i żegluga na tratwach w morzu lasu bambusowego na 1600 m.n.p.m; wizyta w niesamowitych górach i jaskini Furgon w Wylong Kras Narodowego Parku Geologii niedaleko miejscowości Chongqing‎. Wizyta w Parku Pandy w Changdu.
Jak wspomniałem Chiny to oddzielny temat na oddzielny artykuł w następnym biuletynie. Skowronki wiedzą jedno, że mogły to wszystko zobaczyć i przeżyć , dzięki pomocy i jeszcze raz pomocy naszego banku, na którego możemy zawsze liczyć.
Bank od samego początku patronuje naszemu zespołowi , a Skowronki są bardzo wdzięczne , że mogą pracować pod taki patronatem – najlepszym jaki może być.
Za dotychczasowe osiągnięcia, długoletnią pracą na rzecz promocji Kultury i Dziedzictwa Narodowego województwa podlaskiego z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego, Marszałek Województwa odznaczył Honorowym Medalem kierownika i choreografa Skowronków Mirosława Szymańskiego
( na ten medal niewątpliwie zasłużył cały zespół ).
Wszystkim Serdecznie Dziękujemy !!!!