O nas


 31 GUDZIEŃ 2020
31 GUDZIEŃ 2020

 

 Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ,,SKOWRONKI" powstał 02.02.1986 roku w Koninie na zimowisku artystycznym z inicjatywy Mirosława Szymańskiego, który jest jego kierownikiem, choreografem i menagerem. Skowronki działają przy Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Członkami zespołu są uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich, studenci wyższych uczelni i osoby pracujące. Skowronki tworzą dwie grupy taneczno - wokalne i grupa ,,Małe Skowronki" - razem 86 osób. Zespół posiada własną kapelę w składzie:

Bogdan Drozdowski - kierownik muzyczny - akordeon, Jolanta Półkoszek - flet poprzeczny, Magdalena Drozdowska - skrzypce, Adam Soluch - klarnet, Andrzej Domitrz - kontrabas, Waldemar Ostrowski - bęben.

Instruktorem - wychowawcą, a zarazem opiekunem, jest Agata Szymańska, Magdalena Konopka . Zespół posiada bogaty program artystyczny - od tańców narodowych po suity z wielu regionów Polski, wszystko to w przepięknych oryginalnych strojach. ,,Skowronki" 29.01.2016 roku obchodziły jubileusz 30 lecia. 02 lutego  2019 minie 33 lat. W ciągu 33 - lat zespół koncertował na scenach krajowych i zagranicznych dając ponad 1300 koncertów. Brał udział w nagraniach: Radia Białystok, Radia Dla Ciebie, TVP Białystok, Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego, Telewizji TRWAM, Radia i TV - France 2, TV Białoruś, TV Grevena, TV Brno. Zespół jest pomysłodawcą i współorganizatorem pierwszego na Podlasiu festiwalu folkloru o randze międzynarodowej - Międzynarodowego Festiwalu Folkloru ,,Podlaskie Spotkania". Od czerwca 2010 roku rozpoczęło swoją działalność Stowarzyszenie Artystyczne ,,Skowronki", którego założycielami są rodzice, absolwenci, członkowie i instruktorzy zespołu. LZPiT ,,Skowronki" od wielu lat współpracuje z Państwowym Podlaskim Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Utrzymuje kontakty z wieloma ośrodkami, instytucjami kultury i innymi zespołami zarówno w Polsce jak i zagranicą. Wielu absolwentów zespołu poświęciła się całkowicie swojej pasji wybierając artystyczne zawody, takie jak aktorstwo czy choreografię.

Dzisiaj możemy powiedzieć o sobie, że jesteśmy liczącym się zespołem folklorystycznym na Podlasiu. Jest to zasługa wszystkich, którzy do tej pory byli i są  ,,Skowronkami": instruktorów, muzyków, ale przede wszystkim  członków zespołu. Tych  pierwszych  ,,Skowronków" z 1986 roku ze Szkoły Podstawowej z Oleksina i Brańska, którzy rozpoczęły tą przygodę z folklorem i każdej następnej grupy, które godnie to kontynuowały i sukcesywnie podnosiły artystyczną poprzeczkę. Dzięki temu z podniesioną głową i z dumą mówimy - ,,Jesteśmy już ponad ćwierć wieku na scenach krajowych i zagranicznych". ,,Skowronki" nowej dekady to roztańczona, rozśpiewana młodzież, o dużych umiejętnościach artystycznych,  można się o tym przekonać  przychodząc na nasze koncerty. Nie żyjemy dniem  dzisiejszym. ,,Małe Skowronki", które dzisiaj z zachwytem obserwują swoich starszych kolegów, za kilka lat zajmą ich miejsce, a ich miejsce zajmą nowe ,,Małe Skowronki" powiększając już i tak nie małą artystyczną rodzinę naszego zespołu. I tak toczy się ten, mamy nadzieję, nieskończony krąg - zabawy, miłości i przygody z tradycją, śpiewem, muzyką i tańcem ludowym.

Nie możemy również zapominać o sponsorach, którzy wspomagają zespół w jego działaniach. Skowronki zawsze mogły liczyć na pomoc ze strony Burmistrza i Rady Miasta, Banku Spółdzielczego w Brańsku, Dyrekcji Zespołu Szkół w Brańsku. Wiele osób prywatnych i firm jest zaangażowanych w pracę i rozwój zespołu. Najbardziej i to od  początku są ,,związani" z zespołem rodzice członków zespołu, zawsze zwarci i oddani, wspólnie tworzą tą wspaniałą artystyczna rodzinę. Wszystkim serdecznie dziękujemy !

 

GDZIE JESZCZE O SKOWRONKACH

 

Jesteśmy na Facebook - tu można opisać nas, poznać naszych przyjaciół.

 http://www.facebook.com/skowronki

 Zapraszamy na Foto Onet - zdjęcia.  

 http://foto.onet.pl/dsh7t,u.html

 Można zajrzeć na Naszą Klasę, tam Skowronki od 1986 roku do dzisiaj.

http://nk.pl/#school/133909/1

 

A jeżeli ktoś będzie miał czas, proszę wpisać w wyszukiwarce internetowej  - np. w Google 

SKOWRONKI BRAŃSK  

 

 MIĘDZYNARODOWEY FESTIWAL FOLKLORU ,,PODLASKIE SPOTKANIA"

INTERNATIONAL FESTIVAL FOLKLORE ,,MEETING of PODLASIE

 www.podlasie-festival.letnet.pl

 


 

LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA ,,SKOWRONKI" to dobry wybór. Gwarantujemy dobrą zabawę dla wszystkich! Przekonacie się o tym zapraszając nas do siebie, lub przychodząc na nasze koncerty.     

 ZAPRASZAMY !!!

 

********************************************************************************

 

 

FOLK GROUP LARKS

 

Folk Team Songs and of Dance" Larks" came to being 2 of February 1986 of year. Manager and choreographer is Mirosław Szymański.Team works at Team Of schools in Brańsk in province Podlasie. Members of team are schoolboys of elementary schools,secondary and of colleges.Team creates 3 of groups of dance and of singing. In team work instructors: music - Bogdan Drozdowski, instructor of singing - Agata Szymańska. In general team counts 86 persons.

Repertoire of team:

Suite adult Podlasie - dances and songs from Podlasie - 14 of minutes

Suite childish Podlasie - childish dances and songs Podlasie - 13 of minutes

Suite Lowicz - dances and songs from regions Łowicz - 15 of minutes

Suite Lublin- dances and songs Lublin - 14 of minutes

Cracov's - Suite - dances and Cracow's - songs of - 14 minutes

Suite Rzeszow - dances and songs Rzeszov - 14 of minutes

Suite Kurpie - dances and songs Kurpie - 14 of minutes

Suite Mountains - Żywiec - 18 of  minutes

Suite Mountains - Beskid Śląski - of 12 minutes

Wedding - Small pictures of Podlasie - 15 of minutes

National Dances / dresses XVI age /- Polonaise, Masurias, Kujaviak, Oberek - 14 of minutes

National Dances / Varsovian principality /- Polonaise, Masurias,

Oberek - 10 of minutes

About 120 of minutes of concert / 2 h /.

Orchestra of team - 6 of persons: accordion, clarinet, trumpet, violin, rnuz double-bass, drum

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Artistic Manager - choreographer

Mirosław Szymański