O nas


WIOSNA 2023
WIOSNA 2023

 

 Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ,,SKOWRONKI" powstał 02.02.1986 roku w Koninie na zimowisku artystycznym z inicjatywy Mirosława Szymańskiego, który jest jego kierownikiem, choreografem i menagerem. Skowronki działają przy Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Członkami zespołu są uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich, studenci wyższych uczelni i osoby pracujące. Skowronki tworzą dwie grupy taneczno - wokalne i grupa ,,Małe Skowronki" - razem 86 osób. Zespół posiada własną kapelę w składzie:

Bogdan Drozdowski - kierownik muzyczny - akordeon, Jolanta Półkoszek - flet poprzeczny, Magdalena Drozdowska - skrzypce, Adam Soluch - klarnet, Andrzej Domitrz - kontrabas, Waldemar Ostrowski - bęben.

Instruktorem - wychowawcą, a zarazem opiekunem, jest Agata Szymańska, Magdalena Konopka . Zespół posiada bogaty program artystyczny - od tańców narodowych po suity z wielu regionów Polski, wszystko to w przepięknych oryginalnych strojach. ,,Skowronki" 29.01.2016 roku obchodziły jubileusz 30 lecia. 02 lutego  2019 minie 33 lat. W ciągu 33 - lat zespół koncertował na scenach krajowych i zagranicznych dając ponad 1300 koncertów. Brał udział w nagraniach: Radia Białystok, Radia Dla Ciebie, TVP Białystok, Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego, Telewizji TRWAM, Radia i TV - France 2, TV Białoruś, TV Grevena, TV Brno. Zespół jest pomysłodawcą i współorganizatorem pierwszego na Podlasiu festiwalu folkloru o randze międzynarodowej - Międzynarodowego Festiwalu Folkloru ,,Podlaskie Spotkania". Od czerwca 2010 roku rozpoczęło swoją działalność Stowarzyszenie Artystyczne ,,Skowronki", którego założycielami są rodzice, absolwenci, członkowie i instruktorzy zespołu. LZPiT ,,Skowronki" od wielu lat współpracuje z Państwowym Podlaskim Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Utrzymuje kontakty z wieloma ośrodkami, instytucjami kultury i innymi zespołami zarówno w Polsce jak i zagranicą. Wielu absolwentów zespołu poświęciła się całkowicie swojej pasji wybierając artystyczne zawody, takie jak aktorstwo czy choreografię.

Dzisiaj możemy powiedzieć o sobie, że jesteśmy liczącym się zespołem folklorystycznym na Podlasiu. Jest to zasługa wszystkich, którzy do tej pory byli i są  ,,Skowronkami": instruktorów, muzyków, ale przede wszystkim  członków zespołu. Tych  pierwszych  ,,Skowronków" z 1986 roku ze Szkoły Podstawowej z Oleksina i Brańska, którzy rozpoczęły tą przygodę z folklorem i każdej następnej grupy, które godnie to kontynuowały i sukcesywnie podnosiły artystyczną poprzeczkę. Dzięki temu z podniesioną głową i z dumą mówimy - ,,Jesteśmy już ponad ćwierć wieku na scenach krajowych i zagranicznych". ,,Skowronki" nowej dekady to roztańczona, rozśpiewana młodzież, o dużych umiejętnościach artystycznych,  można się o tym przekonać  przychodząc na nasze koncerty. Nie żyjemy dniem  dzisiejszym. ,,Małe Skowronki", które dzisiaj z zachwytem obserwują swoich starszych kolegów, za kilka lat zajmą ich miejsce, a ich miejsce zajmą nowe ,,Małe Skowronki" powiększając już i tak nie małą artystyczną rodzinę naszego zespołu. I tak toczy się ten, mamy nadzieję, nieskończony krąg - zabawy, miłości i przygody z tradycją, śpiewem, muzyką i tańcem ludowym.

Nie możemy również zapominać o sponsorach, którzy wspomagają zespół w jego działaniach. Skowronki zawsze mogły liczyć na pomoc ze strony Burmistrza i Rady Miasta, Banku Spółdzielczego w Brańsku, Dyrekcji Zespołu Szkół w Brańsku. Wiele osób prywatnych i firm jest zaangażowanych w pracę i rozwój zespołu. Najbardziej i to od  początku są ,,związani" z zespołem rodzice członków zespołu, zawsze zwarci i oddani, wspólnie tworzą tą wspaniałą artystyczna rodzinę. Wszystkim serdecznie dziękujemy !

 

GDZIE JESZCZE O SKOWRONKACH

 

Jesteśmy na Facebook - tu można opisać nas, poznać naszych przyjaciół.

 http://www.facebook.com/skowronki

 Zapraszamy na Foto Onet - zdjęcia.  

 http://foto.onet.pl/dsh7t,u.html

 Można zajrzeć na Naszą Klasę, tam Skowronki od 1986 roku do dzisiaj.

http://nk.pl/#school/133909/1

 

A jeżeli ktoś będzie miał czas, proszę wpisać w wyszukiwarce internetowej  - np. w Google 

SKOWRONKI BRAŃSK  

 

 MIĘDZYNARODOWEY FESTIWAL FOLKLORU ,,PODLASKIE SPOTKANIA"

INTERNATIONAL FESTIVAL FOLKLORE ,,MEETING of PODLASIE

 www.podlasie-festival.letnet.pl

 


 

LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA ,,SKOWRONKI" to dobry wybór. Gwarantujemy dobrą zabawę dla wszystkich! Przekonacie się o tym zapraszając nas do siebie, lub przychodząc na nasze koncerty.     

 ZAPRASZAMY !!!

 

********************************************************************************

 

 

FOLK GROUP LARKS

 

Folk Team Songs and of Dance" Larks" came to being 2 of February 1986 of year. Manager and choreographer is Mirosław Szymański.Team works at Team Of schools in Brańsk in province Podlasie. Members of team are schoolboys of elementary schools,secondary and of colleges.Team creates 3 of groups of dance and of singing. In team work instructors: music - Bogdan Drozdowski, instructor of singing - Agata Szymańska. In general team counts 86 persons.

Repertoire of team:

Suite adult Podlasie - dances and songs from Podlasie - 14 of minutes

Suite childish Podlasie - childish dances and songs Podlasie - 13 of minutes

Suite Lowicz - dances and songs from regions Łowicz - 15 of minutes

Suite Lublin- dances and songs Lublin - 14 of minutes

Cracov's - Suite - dances and Cracow's - songs of - 14 minutes

Suite Rzeszow - dances and songs Rzeszov - 14 of minutes

Suite Kurpie - dances and songs Kurpie - 14 of minutes

Suite Mountains - Żywiec - 18 of  minutes

Suite Mountains - Beskid Śląski - of 12 minutes

Wedding - Small pictures of Podlasie - 15 of minutes

National Dances / dresses XVI age /- Polonaise, Masurias, Kujaviak, Oberek - 14 of minutes

National Dances / Varsovian principality /- Polonaise, Masurias,

Oberek - 10 of minutes

About 120 of minutes of concert / 2 h /.

Orchestra of team - 6 of persons: accordion, clarinet, trumpet, violin, rnuz double-bass, drum

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Artistic Manager - choreographer

Mirosław Szymański

 

 

 Artykuł do Biuletynu Banku Spółdzielczego

SKOWRONKI CHLUBĄ BRAŃSKA,
CHLUBĄ PODLASIA

 

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ,,Skowronki” działający w Zespole Szkół im. Armii Krajowej i pod patronatem Banku Spółdzielczego w Brańsku, jest znany z tego, że każdego roku wyjeżdża na międzynarodowe festiwale folkloru, reprezentując nasze miast, region i kraj na scenach Świata. Jednak tegoroczne artystyczne ,,wyczyny” Skowronków zaskoczyły wszystkich, zarówno zwolenników jak i sceptyków zespołu. W tym roku bagatela, brańskie skowronki przejechały i przeleciały 32 700 kilometrów. Trzeba przyznać - nie lada wyczyn.
Swoją przygodę zaczęliśmy w pierwszych dniach wakacji od 3 lipca do 10 lipca. Pojechaliśmy na Międzynarodowy Festiwal Folkloru ,, Garofita Pietrei Craiului” w Braszów w Rumunii. Braszów przepięknie położone zabytkowe miast w Wysokich Karpatach w Transylwanii. Jest ósmym co do wielkości miastem w Rumunii, posiada zróżnicowany przemysł (rafineria ropy naftowej). Ważny ośrodek naukowy (uniwersytet i politechnika) i turystyczny. W Braszowie znajduje się siedziba rumuńskiego producenta autobusów i samochodów ciężarowych ,,Roman”, oraz rumuńskich zakładów lotniczych Industria Aeronautrică Română. Na szczególną uwagę zasługuje Czarny Kościół - imponujących rozmiarów gotycka fara (89 m długości, 24 m szerokości), będąca najdalej na wschód wysuniętą katedrą Europy. Jej nazwa pochodzi od koloru murów, które smagane przez wieki sadzą z okolicznych pożarów, stały się czarne. W pobliżu Braszowa na niedostępnych karpackich wzgórzach stoją wybudowane w XIV wieku wspaniałe zamki, z pośród których wyróżnia się zamek księcia Wlada III Palownika ,,DRAKULI” znanego z okrucieństwa, despotyzmu i licznych mordów, właściciela Transylwanii. Atmosfera ,,horroru” towarzyszyła nam podczas zwiedzania zamek; pogoda nagle popsuła się, niebo pociemniało, zaczął padać deszcz, a wieże zamku otuliła gęsta mgła.
Na festiwalu oprócz nas była zespoły z Mołdawii, Chorwacji, Serbii, Węgier, Grecji i oczywiście zaprzyjaźniony z nami zespół ,,Poienita” z Rumunii.
Po powrocie do domu mieliśmy kilka tygodni na przygotowanie naszego Festiwalu ,,Podlaskie Spotkania” na którym gościliśmy zespoły ze Słowacji, Rumunii, Tajwanu, Łotwy, Gruzji i Kanady. Duże artystyczne wydarzenie dla naszego miasta , z którego też są dumne inne miejscowości Podlasia, które uczestniczą w organizacji festiwalu.
Absolutnym zaskoczeniem dla wszystkich był wyjazd na ,,Aroud The Word Festiwal” w Al Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po raz pierwszy zespół będzie leciał samolotem. Mamy okazję doświadczyć na własnej skórze legendarne arabskie bogactwo. Organizatorzy festiwalu opłacają bilety lotnicze, zapewniają w ekskluzywnym hotelu zakwaterowanie , egzotyczne wyżywienie i kieszonkowe dla członków zespołu. Przylot do Dubaju i pierwsze zetknięcie z bliskowschodnim azjatyckim klimatem, jest 3 w nocy a temperatura ponad 35 stopni Celsjusza. W płucach brakuje powietrza i a koszulki po wyjściu z klimatyzowanego szokującego ogromem i przepychem lotniska momentalnie są mokre.
Piękna, wiecznie zielona oaza Al Ain , pełna kwiatów i egzotycznej roślinności leży niemalże w centrum drugiego co do wielkości miasta w emiracie Abu Dhabi , o tej samej nazwie, z niezliczoną ilością parków i ogrodów, otoczonego pustynią, a od południa górami /Jabal Hafeet/. To miasto rodzinne Ojca Narodu- Szejka Zayeda. Warto tu zobaczyć naturalną plantację palm daktylowych, nieopodal targ z wielbłądami i innymi zwierzętami, a także gorące źródła tryskające z głębi ziemi, z których słynie Al Ain. Dwa dni wystarczą na zwiedzenie Al Ain, wrażenia pozostaną w pamięci na zawsze. Oprócz czterech koncertów dziennie po 15 minut w klimatyzowanej olbrzymiej galerii Bavadi Mall – Alain City w które możemy zrobić zakupy, dobrze zjeść, ale i można pojeździć kolejką górską, poszusować na stoku narciarskim i pośmigać na łyżwach. Niewątpliwą atrakcją był wypad do miasta
Wieżowców – Dubaju. Temperatura która w dzień przekraczała 50 stopni Celsjusza nie bardzo pozwoliła przechadzać się po tym wspaniałym mieście, ale byliśmy przed najwyższym budynkiem Świata Burda Chalifa, najwspanialszy hotelem Świata Burj Al Arab. Zwiedziliśmy klimatyzowany bazar arabski i olbrzymie akwarium w największej galerii Dubaju ,,The Dubai Mall”, z bogactwami roślin i mieszkańców głębin Zatoki Perskiej i Morza Arabskiego.
Po 10 dniowym pobycie w Emiratach , zespół pojechał na zaproszenie zaprzyjaźnionego zespołu Vatra z Tlmace w Słowacji. Serdeczne przyjęcie i ze strony władz miasta i wszystkich mieszkańców , wspaniałe wycieczki w atrakcyjne miejsca regionu, wizyta w aqua parku nie pozwoliła, ani na chwilę nudy.
,,Wypoczęci”, pełni wrażeń z pierwszym wrześniowym dzwonkiem ruszyliśmy do szkół , na uczelnie i do pracy. Nasza rozłąka z folklorem trwał do 19 października.
Airbusem 330A lecimy do Pekinu , potem do Changdu ( miasta pand ) a docelowo do miejscowości w prowincji Sichuan – Yibin, na VIII CHINA SICHUAN NATIONAL MINORITY ARTS FESTIVAL . O tym wyjeździe można napisać całą książkę. Organizatorzy przyjęli nas bardzo dobrze. Zaskoczeni byliśmy ogromem scen , wspaniałym oświetleniem, nagłośnieniem , żywiołową reakcją publiczności. Tak naprawdę to wszystkim co nas tam spotkało. Niewątpliwie był to wyjazd życia.
Wspaniałe koncerty okraszone turystycznymi wypadami między innymi do gaju bambusowego i żegluga na tratwach w morzu lasu bambusowego na 1600 m.n.p.m; wizyta w niesamowitych górach i jaskini Furgon w Wylong Kras Narodowego Parku Geologii niedaleko miejscowości Chongqing‎. Wizyta w Parku Pandy w Changdu.
Jak wspomniałem Chiny to oddzielny temat na oddzielny artykuł w następnym biuletynie. Skowronki wiedzą jedno, że mogły to wszystko zobaczyć i przeżyć , dzięki pomocy i jeszcze raz pomocy naszego banku, na którego możemy zawsze liczyć.
Bank od samego początku patronuje naszemu zespołowi , a Skowronki są bardzo wdzięczne , że mogą pracować pod taki patronatem – najlepszym jaki może być.
Za dotychczasowe osiągnięcia, długoletnią pracą na rzecz promocji Kultury i Dziedzictwa Narodowego województwa podlaskiego z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego, Marszałek Województwa odznaczył Honorowym Medalem kierownika i choreografa Skowronków Mirosława Szymańskiego
( na ten medal niewątpliwie zasłużył cały zespół ). SKOWRONKI W 2021 ROKU SOSTAŁY LAUREATEM

PODLASKA MARKA .
Wszystkim Serdecznie Dziękujemy !!!!